Skip to main content
Cetus Consulting | Gda?sk, Poland
 

This website uses cookies to offer you a better browsing experience.
You can learn more by clicking here.

Blog

W dzieciństwie zapewne z wytęsknieniem liczyłeś dni do końca szkoły i początku wakacji. Oczami wyobraźni widziałeś aktywności jakim się oddasz – czytanie książek w hamaku, włóczęgi ze znajomymi po okolicy, a może wędkowanie w stawie nieopodal.

I chociaż teraz wszyscy członkowie Twojego zespołu są dorośli i odpowiedzialni, wciąż może doskwierać im tęsknota do rozkoszowania się upalnymi letnimi dniami mijającymi za oknem biura. Badania przeprowadzone przez Captivate Network wykazały, że podczas wakacyjnych miesięcy pracownicy są o 45 procent bardziej rozproszeni niż przez pozostałą część roku, a ich produktywność w tym czasie spada o około 20 procent. Kiedy cała grupa tęskni do lata, prawdziwym wyzwaniem może być podtrzymanie motywacji zespołu i skoncentrowanie się na założonych celach. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby podołać temu zadaniu w szczycie sezonu urlopowego.

Od tysięcy lat wielcy tego świata chcieli zawsze osiągnąć sukces. Jednak kiedy patrzymy na historię, udało się to przede wszystkim nie tym, którzy ogłosili się przywódcami, ale tym, którzy prawdziwie się nimi stali. Najbardziej reprezentatywne przykłady stanowią Aleksander Wielki, Juliusz Cezar czy, z nowszej historii, Józef Piłsudski lub generał Patton.

Jaka rzecz łączy te postaci? Co sprawiło, że stali się prawdziwymi liderami, za którymi chętnie podążali ich podwładni? I co dawniejsza i nowsza historia ma wspólnego z biznesem? Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Rzuty za trzy punkty w koszykówce wykonuje się zza linii, która w Europie jest ulokowana na 6,75 metrów od środka kosza, a w NBA na 7,24 metrów. Przed linią rzut pozwala zdobyć dwa, a za linią – trzy punkty. Na stałe zostały wprowadzone w przepisach międzynarodowych w 1984 roku.

Social selling czy wykorzystywanie mediów społecznościowych do prospektingu i prowadzenia sprzedaży to taki rzut „za trzy” w świecie marketingu. Ten współczesny zabieg może być uznawany za zwykłą sztuczkę albo tani chwyt, ale ma już ponad 20 lat i ludzie powoli zaczynają dostrzegać jego prawdziwą wartość.

Jako lider masz swoje ograniczenia. Fizyczne, finansowe, emocjonalne i mentalne. Granice wyznacza ilość czasu w ciągu dnia. Widywałem niezliczonych liderów, którzy niekiedy usiłowali ignorować ten prosty fakt, ze szkodą dla rodziny oraz fizycznego i psychicznego zdrowia. Każdy człowiek ma granice tego, ile jest w stanie zrobić.

Mądry lider rozumie, że czas to tylko jedno z wielu ograniczeń, które musi brać pod uwagę. Ponieważ wszystkie zasoby są skończone, mądry lider wyznacza sobie margines – fizycznie, finansowo, emocjonalnie i mentalnie – żeby zawsze miał możliwość zareagować na niespodziewane wydarzenia, w przeciwieństwie do tych, którzy nieustannie mocują się z ograniczeniami, bez możliwości wykonania dodatkowego ruchu.

Biznes jest podatny na zmiany. Firmy rosną i maleją. Czasem poszerzają swój zasięg rynkowy, a czasem go tracą. Wprowadzają nowe produkty i usługi lub wycofują je. Zmieniają również sposób ich tworzenia, promowania i dostarczania.

Najczęściej, kiedy zmienia się model biznesowy firmy, praca zatrudnionych w niej ludzi i sposób jej wykonywania także ulega zmianie. Wiele organizacji wierzy, że pracownikom, którym płaci się za wypełnianie ich obowiązków, wystarczy powiedzieć, aby coś w nich zmienili. Być może istnieje przekonanie, że pracownicy dostrzegą potrzebę zmian zachodzących w firmie, rozpoznają ich długofalowe korzyści dla przedsiębiorstwa (oraz dla siebie samych) i staną się gotowi do ich zaakceptowania.

Prospekt zgodził się na spotkanie, wskazując, że jego firma jest mocno zainteresowana Twoim produktem czy usługą. Przyjechałeś na spotkanie i spędziłeś czterdzieści minut z Prospektem, pokazując jak Twój produkt może zaradzić jego problemom, którymi właśnie się z Tobą podzielił. Rozmówcy są pod wrażeniem korzyści, które im przedstawiłeś. Są zadowoleni z czasu dostawy oraz obsługi posprzedażowej zapewnionej przez Twoją firmę i kiedy tylko wysunąłeś propozycję z ceną, zapewniają, że mogą przekonać resztę zarządu do podjęcia dalszych kroków.

 

Nie ukrywajmy – komunikacja w miejscu pracy to jedna z najważniejszych kwestii. Dobrze prowadzona, pomaga wszystkim w zespole (w tym Tobie) zbudować poczucie zrozumienia i bycia wysłuchanym, a w rezultacie wszyscy czerpią korzyść z pracy w pozytywnym, zachęcającym i dobrze funkcjonującym otoczeniu. Analogicznie, nieefektywna komunikacja przynosi odwrotne skutki – idee przeciekają między palcami, a Ty i zespół czujecie rosnącą frustrację, niezrozumienie oraz spadek morale.

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalny jednego z dużych banków ogłosił, że jego firma odchodzi od celów sprzedażowych bankowości detalicznej. Oczywiście, celem takiego ruchu jest odbudowanie marki banku i utrzymanie wartościowych Klientów. Członkowie zarządu twierdzili, że chcą się upewnić, iż sprzedawcy są skupieni na najwyższym dobru interesów swoich Klientów.

Ludzie kupują pod wpływem emocji – wszyscy słyszeliśmy to stwierdzenie. Ale co właściwie oznacza? To znaczy: ludzie podejmują decyzje o kupnie pod wpływem emocji, ale osądzają ją racjonalnie. Dla dalszego zrozumienia tego konceptu musimy się dowiedzieć, kto podejmuje decyzje i kto je ocenia.